Tuesday, July 22, 2008

Futboll... filozofik.Ndonjë lojtar të preferuar keni ju nga këta që shikoni apo jo?

p.s për renditjen e kategorisë(përpara se të më pyesë E-ja :D) ... thonë se filozofia është sport i rëndë.

13 comments:

Selfmaderadio said...

I love this.

BTW - Mua me pelqen, mbi te gjithe, lojtari Kant.

belle_fleur said...

Euuuuuureeeeekaaaaaaaa! :)

t_red said...

Mos te kane infektuar keq ata greket e pacipe mor Jul? Ngelen duke u marre me te kaluaren. :D

Po Aleksandrin e madh pse s'e kishin marre ne ekip? Kot per kunj te emrit, edhe te balanconin pranine e Bekenbauerit ne kahun tjeter :P

Belle, ajo Eurekaaa ishte vertet per te qeshur sa te vinin edhe koleget e zyrave te dy-tre kateve me poshte. :D (se ata ngjitur vrapuan ta shihnin me mua ndeshjen).

Julius said...

Hi Self.
Unë po "stërvitesha' me Hegelin kur e eurekova ktë.
Ka shumë shprehje brenda që lidhen me teoritë e pjesëmarrësve, kjo e bën shumë të lezetshme pjesën.


Për herë të parë qesha te fillimi i lojës unë belle. :D Prisja të bënin ndonjë gjë me topin...lol ata u tërhoqën në të thella...
Edhe këtu humën gjermonat. Në finale madje, mgjse me gol apsaq.
Marx kishte të drejtë për protestat.


T-red e bonë me hile mi...danajtë e dreqit. Është e vjetër video,të kishin hum neshjen, do e kishin padit Monty-Pythons ma do mendja.:D
Tifoze ti me ndonjë?

drejt tropojes said...

videoja eshte teresisht interesante dhe nuk e di pse, teksa shikoja ato fogura me kompeksitetin e tyre dhe veshjet qe luanin futboll, nuk me solli ndonje humbor, cka ne fakt ne menyre paragjykuese e kisha paramenduar.
Julius, une mendoj se greket kane pozicionin e tyre te pa mohueshem por edhe gjermaneve s`mundemi tu mohojme kontrobutin dhe shkelqimin ne "filozofine e vone"
ndaj une nuk dua ti ngaterroj pozicionet e tyre. nese eshte fjala per tifo, si gjermanofil qe jam, po le menjane adhurimin dhe mahnitjen prej filozofise greke, e po them se perseri, bej tifo per gjermonin.
pershendetje!

e paditur said...

Jul, kjo është videoja më e bukur që ke vënë deri më sot në blog. Hera e parë që s'kam asnjë kundërshtim. E pashë ca herë që t'i njihja të gjithë. U shkriva që arbitra janë Konfuci, San Augustin, dhe Thomas d'Aquin. Apo që Martin Luther është trajneri i gjermanëve. Dhe e dëgjuat nga fundi kur komentatori tha që gjermanët kishin mundur në gjysëmfinale anglezët duke shpartalluar treshen e mesfushës së tyre Bertrand (Russell), Locke, and Hobbes?

Tani unë e kam ca vështirë të zgjedh se jam tifozë me shumë veta këtu. Po do zgjedh Kant, Wittgenstein, dhe të kudondodhurin Bertrand Russell (meqë i përmendet emri, dhe sigurisht meqë është një nga baballarët e informatikës).

t_red said...

Si jo, Jul. Tifoze qe c'ke me te, me ate zevendesuesin e gjermaneve qe futet ne pjesen e dyte :D

E kane masakruar teorine e tij shqiptaret, po eshte nje "must" ne poltike dhe ekonomi. (pa asnje para apo prapa-gjykim. Njelloj si Adam Smithin e lexoj, pa emer autori :D)

Nga ata te tjeret...keshtu foli ai i paudhi i hiceve. :)

Julius said...

Gimi, po për tifozeri idesh themi, jo nacionesh.

E, Martin Luther e merito rolin e trajnerit. Ka shumë shprehje pikante aty në lidhje me filozofinë e secilit. Hajt t'i gjejmë po deshët.
Psh thotë për Aristotelin "very much the man in form", (ndoshta sepse ka shkruar shumë e mbi gjithçka). Kot nuk e vendos si sweeper. :D

T_red, shqiptarët janë shumica marksista pa e kuptuar termin.
Po biem dakort edhe këtu më duket. :D
Për Niçen kanë bërë një film së fundi, nuk e di nëse e ke pa. Këtu përmbledhja: http://en.wikipedia.org/wiki/When_Nietzsche_Wept

Minerva said...

Na je bere fufuzofik keto kohe :-P

t_red said...

Je futur ne te thella sot. Po prape nen PSV je (Jo Eindhoven ore jo, po ne ate gjuhen ushtarake qe pelqejshe ti :P, PSV i thone "Pike Studim-Vrojtimi").

Edhe keshtu u moren vesh ca gjera te tjera filozofike rreth teje. :D

Rreth meje jane ne http://t-r-e-d.blogspot.com/

Po keshtu eshte kur e ke mendjen tek uniforma, nuk e sheh se armiku eshte brenda. Merru me ushtaret ti merru :P

Agobooks said...

Të ngeli mendja tek ...topi o i uruar! :)

t_red said...

Ku rrin ketej ti mor piper? I rashe Jonit edhe Egjeut perreth edhe akoma s'kam pare ndonje flamur portokalli ne ndonje porte qe te marr kthesen :D

Julius said...

Unë jam nga ata të Selanikut dhe përpjetë T_red. :D
Ke kaluar këtej ti apo ke ndërmend?
Për çdo rast na thuaj.

users online
 
Creative Commons License
Shkrimet e blogut Busulla jane te licensuara nen Creative Commons Autoresi-Jofitimprurese-Vepra te pandryshueshme 2.5 Italia License.