Thursday, October 23, 2008

....

Qirinj të ndezur
mbi një ndjenjë të fikur,
fryj. Ka ikur.
Ajo ishte dikur aty,
ku shkelja me këmbë mbi gjëmb,
për ta parë më mirë.
Dhimbja ishte dëshirë, atëherë...

Tani, është therrje
në thembra,
tek gjurmët e mia-gjemba,
në çdo hap.

Nuk shikoj më lart,
gërmoj thellë për ta nxjerrë;
ku dreqin qëndron e fshehur?
Nga cila skutë e pa rrëmuar
doli për të trazuar
heshtjen që më fali nata?

Ajo ishte akull,
edhe kur me zjarr e prekja.
Tani çdo kujtim djeg.

p.s Fotoja tribut për festën e halloween. :D

Cups.

Me kapak ose pa kapak…

Si psh…
Coffee cups:

DD cups: D: :D


And… Champions Cups.Në fakt do ju flisja për kupën më të veçantë në botë, ajo quhet “Helmond Cup”.
Pse është e veçantë? Sepse praktikisht mund ta fitojë çdo skuadër në botë, po nuk mundet ta përvetësojë (si kupë në muzeun e trofeve).
Emërtimin e ka marrë nga skuadra e qytetit (Helmond) në Hollandë. Tifozët e saj, vendosën tia jepnin skuadrës së tyre për herë të parë. Ata e mbajtën ca kohë dhe pastaj e humbën…
Sepse Helmond Cup mund ta mbajë ajo skuadër që fiton për aq kohë sa vazhdon të fitojë, ose të barazojë. Më pas Helmond Cup transferohet te skuadra që mund mbajtësen. Me të njëjtën llogjikë, kupa shëtit nëpër skuadra e kampionate. Madje mund të eksportojë veten në Evropë dhe të përfundojë praktikisht kudo…

Tifozët gjithashtu kanë bërë dhe një monitorim për ecurinë e kupës deri tani.
Mbajtësja aktuale është Nac Breda, momentalisht kryesuesja e kampionatit hollandez (Eredivisie).
Më poshtë ecuria e Helmond Cup gjatë sezonit 2008-2009.


31/08/08: FC Volendam - SC Heerenveen: 2-3
12/09/08: SC Heerenveen - Heracles Almelo: 2-2
18/09/08: Vitória Setubal - SC Heerenveen: 1-1
21/09/08: SC Heerenveen - NEC: 2-1
24/09/08: MVV - SC Heerenveen: 0-3
27/09/08: NAC Breda - SC Heerenveen: 4-2
05/10/08: FC Volendam - NAC Breda: 2-4
18/10/08: NAC Breda - PSV: 2-1
26/10/08: FC Utrecht - NAC Breda

Monday, October 13, 2008

Dedikim.

Në kopshtin e dëshirave kolovitem.
Nga një erë perëndimi.
Molla e Evës është kafshuar,
Por ka ngelur tundimi.
që më bie mbi fytyrë si shi.
Dhe unë pikë pikë
Ndërtoj një digë.
Pastaj e prish,
me një ujvarë flokësh,
tek i prek me duar.
Ashtu lëshuar vallëzojnë me erën
Në shkëmbime aromash.
Shpërndarë mbi rreze.
Dielli,
bie mbi shtratin e vet,
ku lindi.
Përpara ngrysjes,
e hijshme bëhet përkëdhelja e fundit.
Me një kafshim buzësh shoqëruar,
Si një mollë, Evë e munguar.
users online
 
Creative Commons License
Shkrimet e blogut Busulla jane te licensuara nen Creative Commons Autoresi-Jofitimprurese-Vepra te pandryshueshme 2.5 Italia License.