Thursday, May 22, 2008

Per menaxhimin e peshkut.

Meqe cunat e peshkut vune kete lajmerim, bashke me Ilo Pincin vendosem tu vinim ne ndihme me shkrimin me poshte.

Shkruan Ilo Pinci

(specialist i peshkut dhe i midhjes)

Menaxheri i peshkut eshte vete peshk dhe do te quhet Peshkov. Me kushtin e vetem qe emrin te mos e kete Edi Rama, i cili eshte dhe ai menaxher. Detyra kryesore e tij eshte pastrimi i peshqve. Nese i pastron nga bishti deklarohet komunist. Nese ia heq te gjitha luspat behet imperialist. Nese gjysmat ia heq e gjysmat ia le, eshte peshk qe mezi pret te hyje ne konserven e madhe EU. E para gje qe duhet te dini per peshkun eshte se ai rreshket. Nuk mund ta kapesh me dore. Ai mund te zihet me grep apo me rrjete nese ben rezistence mund te zihet me gure.


Ne varesi te shijes peshqit ndahen ne te skuqur, te djegur dhe sushi. Keta te fundit hahen te gjalle dhe kryesisht jane peshq OJQ te pamesuar me shijen e tiganit. Peshqit e skuqur gatuhen me vaj te rafinuar PD dhe PS. Po u hodhe vaj LSI peshqit inatosen dhe kerkojne referendum. Sipas vajit marrin dhe ngjyren. Po nese i le shume ne tigan, ata digjen dhe kthehen ne peshk militant. Militantet nuk hahen as me vaj as me uthull, kane shije te thate dhe mbajne shume yndyre.

Po te flasim per ngjyrat e peshqve… Disa jane te kuq, te tjere jane blu dhe te tjere peshq te palyer plotesisht.. Peshqit ofrohen per ngjyrosje sipas shijes se peshkatarit. Peshqit i kane shume qejf ngjyrat. Flasin me perbuzje per peshqit e tjere qe nuk jane gatuar ne nje tigan dhe jane tifoz me tjeter skuader.

Peshqit ndahen ne turma dhe kane nga nje kryetar ne balle. Kryetari i peshqve te kuq eshte nje ngjale e gjate qe i pelqen te shetise ne bregdet pa luspa. Eshte kryepeshk ne kryepeshket dhe ne kohen e lire i pelqen te vizatoje breke e te brendshme neper banesat e peshqve te tjere. Kryetari i peshqve blu, eshte nje ballegjere lumi qe tranzicioni e hodhi ne det, atehere kur peshqve u kishte ardhur ne maje te hundes nga era e ujit te ndenjtur. Peshqit e detit u mahniten nga hunda e tij me maje dhe e bene kryetarin e partise se tyre. Edhe peshku i trete eshte peshk lumi, levrek. Mos e shkelni kushtetuen para ketij peshku se fryhet dhe inatoset lehte.

Peshqit kane shume parti-ngjyra te tjera po ato jane dytesore. Jane kryesisht parti personale. Po permendim vetem kryetaret: Nje fileto me origjine greke, nje barbun (peshk me vetulla te trasha) nje sardele (friendly me ambjentin) dhe disa midhje qe rrojne ne kurrizin e peshqve te medhenj duke zene vende ne qeveri.

vijon
(po te jem ne qejf)


foto 1 peshk i kuq ne koference shtypi.
foto 2 peshq blu duke shkuar ne miting.

14 comments:

akvll-naja said...

çoje te peshku, më qafsh!
:)

p.s. nuk vij mo për sonte.

Julius said...

Oki, ja te bej kerkese. :)

belle_fleur said...

"Flasin me perbuzje per peshqit e tjere qe nuk jane gatuar ne nje tigan dhe jane tifoz me tjeter skuader" --- very true!!!

p.s. miresetegjeta o i zoti i shpise! :)

N.Ago said...

Hm!
Mungon një kategori!...

Julius said...

Hi Belle, mire se erdhe.

Ago cila kategori? Mos e ke fjalen per breshken qe nuk ben per supe?

edrus said...

Mungon kategoria e peshqve "pa ngjyrë, pa erë, pa shije" :P

xixa said...

Julius,
u desh tê kaloje nga Lubonja, që tê zbuloje Xixëndhe pêrçartjet e tij shqiptariste-nacionaliste-kombtariste...
Në këtë mënyrë Xixa zbuloi Juliusin dhe ëndrrat e tij luspore.
Përshëndetje

Julius said...

Qenkan per tu puth ne sqetull ata lloj peshqish Edrus. :D

Xixa, kam kaluar tranzit shume here andej nga ju. Po temat aty jane te renda, percartjet te forta, ndersa gjumi i njerezve perreth i thelle.

Nuk kam dashur t'i prish se qe te flasesh shume here eshte e rendesishme te dish cka thua. Jam limituar duke te lexuar perhere e me kenaqesi.

dim said...

Shume bukur julius

Julius said...

Përshëndetje dim. Mirë se erdhe ke shtëpia ime e re.
Shpresoj të lexohemi.

Ll.T. said...

Ku eshte pjesa e dyte? :)

Julius said...

No pjesë të dytë. Doja ta vazhdoja, po si i thonë...nuk kisha frymëzim për ca kohë. :D
Pastaj kapa tema të tjera etj etj. :P

edrus said...

Pjesa e dytë?
"Peshk në tjegull" ose "Tavë me qepë e hudhra" :)

Anonymous said...

stamina, flexibility and energy. Most such graphs show a steady [url=http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html]Beats By Dre Cheap[/url] be the least distortion. Use the transfer tool to poke holes along [url=http://www.theaudiopeople.net/michaelkors.html]Michael Kors outlet[/url] the game: the downloadable game and flash blackjack. Whatever [url=http://www.theaudiopeople.net/michaelkors.html]michael kors sale[/url] toughness as well as drink quality. The weaker the generator a
and seperating yourself from just someone in one of the many mens [url=http://www.theaudiopeople.net/michaelkors.html]michael kors sale[/url] destruction, then Hickenloopers movie presents his rise and fall [url=http://www.theaudiopeople.net/nfl.html]http://www.theaudiopeople.net/nfl.html[/url] so if you are not ready to dedicate time and energy to your Jack [url=http://www.theaudiopeople.net/michaelkors.html]Michael Kors outlet[/url] own children because of that investment made years ago by
generator electricity, maybe a Breville juicer, implies that it [url=http://www.theaudiopeople.net/nfl.html]Discount NFL jerseys[/url] to teach your dog to refrain from aggressive behaviors. Jack [url=http://www.theaudiopeople.net/michaelkors.html]michael kors bags[/url] with these families. Tony: What is your most important legal [url=http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html]Custom Beats By Dre[/url] Carving touch ups might be as well be required once the jack o

users online
 
Creative Commons License
Shkrimet e blogut Busulla jane te licensuara nen Creative Commons Autoresi-Jofitimprurese-Vepra te pandryshueshme 2.5 Italia License.